Skip to content
narrow screen wide screen auto screen Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Printer Teknik Servis Merkezi - Sprint Bilişim Teknoloji

Pratik Bilgiler

Bilgisayarınız varsa basit bir yazıcı sahibi olmanız da yüksek bir olasılıktır.En sevilen bilgisayar bileşenlerinden biri olan yazıcılar hem çok pratik, hem nispeten ucuz, hem de sahiplerini sinirlendirmekte oldukça başarılıdırlar.Yazıcınızla ilgili bir sorun yaşadığınızda ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız saçınızı başınızı yolabilirsiniz.

Sıkışan kağıtlar, bulanık çıkan resimler, kartuş sorunları gibi türlü problemler yazıcı sahiplerini canından bezdirir.
Oysa yazıcıları yapılandırmak ve bakımını yapmak çoğu kişinin sandığından daha basittir.Bütün sorunlarınıza veda etmek için yazıcınızın yazılımını tanımanız ve yazıcıların çalışma prensipleriyle ilgili biraz bilgi sahibi olmanız yeterlidir.

Varsayılan Yazıcıyı Değiştirmek

Bazı işyeri ve evlerde farklı amaçlar için birden fazla yazıcı bulunur.Bazı yazıcılar sihay-beyaz yazılı sayfaları yazdırmak için kullanılırken bazıları da pahalı, renkli fotograf çıktıları almaya ayrılmıştır.Sizin bilgisayarınız çıktılarınızı daima renkli yazıcıya gönderiyorsa ve diğer yazıcıyı elle seçmekten yorulduysanız, varsayılan yazıcınızı değiştirebilirsiniz.
Windows XP’de başlat’a tıklayın, Yazıcılar ve Fakslar’seçin, varsayılan olarak atamak istediğiniz yazıcının simgesine sağ tıklayıp “Varsayılan Yazıcı Olarak Ayarla”yı seçin

Yazdırmayı iptal Etme

Verileriniz yazıcıya çok hızlı bir şekilde gönderildiği için bir yazdırma işini durdurmak oldukça zor olabilir.Yazdırmakta olduğunuz programda bir “iptal”
düğmesi varsa, kaybolmadan önce hemen ona tıklamayı deneyin.Bunu kaçırırsanız, sistem tepkisindeki yazıcı simgesine veya Yazıcılar Ve Fakslar’daki yazıcının simgesine çift tıklayarak yazdırma işlerinin listesini görebilirsiniz.İlgilendiğiniz yazdırma işine sağ tıklayıp iptal’i seçtikten sonra Evet’e tıklayın
çoğu zaman işlemi Windows’tan iptal etme fırsatı bulmadan yazdırma işi yazıcıya gönderilmiş olur.Bu durumda (varsa) yazıcının iptal düğmesine basmak çare olabilir ama birçok yazıcıda böyle bir düğme yoktur.Kalan tek seçeneğiniz yazıcıyı kapatıp birkaç saniye bekledikten sonra tekrar açmaktadır.Yazıcınızın modeline bağlı olarak bu bile yeterli olmayabilir.Varsa yazıcının bütünleşik menü sistemini kullanmayı yada bellekteki sayfaların silinmesi için yazıcının fişini çekip biraz beklemeyi deneyebilirsiniz.

PDF Sayfalarını Tek Kağıda Yazdırın

PDF formatı yazı ve resim içeren karmaşık belgeleri internet üzerinde dağıtmakta kullanılan çok popüler bir formattır.PDF sayfaları ekranınıza sığması için ölçeklendirilebildiği gibi yazıcı çıktıları da ölçeklendirilebilir.Kartuş ve kağıt masrafını azaltmak için iki veya daha fazla PDF sayfasını tek bir kağıda yazdırabilirsiniz. PDF Dosyanızı Abode Reader ile açtıktan sonra Print’e tıklayın, açılan penceredeki Page Scalling menüsünden Multiple Pages Per Sheet’i seçin.Pages Per Sheet menüsünden her sayfaya yazdıracak sayfa sayısını seçebilirsiniz. 2′nin üzerine çıkarsanız yazıları okumakta zorlanabileceğinizi unutmayın. Seçimizi yaptıktan sonra OK’e tıklayın.

En Kaliteli Çıktı için

Çoğu yazıcı varsayılan olarak orta kalitede çıktı verir, ama bazı durumlarda herkesin kaliteli çıktıklara ihtiyacı olur.Bu ayarı değiştirmek için Denetim Masası>Yazıcılar ve Fakslar menüsüne girip yazıcınıza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.Genel sekmesinden Yazdırma Özellikleri Düğmesine tıkladıktan sonra çözünürlük (resolution) ya da kalite (quality) ayarını en yükseğe getirin. Bu ayar penceresi her yazıcı modeli için farklı görüntülnecektir. Varsa resim çıktısı seçeneklerden de “yüksek hız” yerine “yüksek kalite”yi seçin.
Tabii bu durumda kartuşunuzun daha çabuk tükeneceğini ve yazdırma hızının biraz düşeceğini göz önünde bulundurmalısınız. O nedenle gerekli gereksiz bütün çıktılarınızı yüksek kalitede almaktan kaçının.

Doğru Kağıdı Seçin

Lazer yazıcılar standart ofis kağıtlarına yazdırmada hiçbir sorun çıkarmazlar, ama çoğu lazer yazıcı kalın kağıt ve kartonlara yazdırmakla başarısız olacaktır.Lazer yazıcılar etiket ve kartvizit yazdırmada bir o kadar başarısızdır, çünkü etiket ve kartvizitlerin yazıcının içinde koparak işleri berbat etme riski vardır..